Експерти прогнозують стабільне зростання попиту на електроенергію та енергоресурси у світі. Україна недостатньо забезпечена власними енергоресурсами, за цим показником вона відстає від країн Західної Європи. Окремими видами палива наша держава забезпечена лише на 20-30% і тільки вугіллям - на 100 %.
В той же час Україна має найбільш енергомістку економіку. Енергомісткість національного доходу в 4-6 разів вища, ніж США, Японії та країн Західної Європи. Споживання умовного палива на душу населення становить у нас приблизно 6,5 т, тоді як у вищеназваних країнах - 4,2 - 5,5 т.
В Україні основними видами енергоресурсів є кам’яне вугілля, нафта, газ, атомна та водна енергія. Останнім часом зусилля вчених і практиків галузі спрямовані на пошук альтернативних екологічно чистих джерел енергії.
Компанія «Ернст енд Янг» опублікувала черговий випуск щоквартального рейтингу привабливості країн для розвитку альтернативної енергетики, вперше до якого була включена і Україна. В дослідженні фахівців «Ернст енд Янг» відзначається, що Україна має вражаючий потенціал для розвитку відновлюваних джерел енергії, а з новим законом про «зелений тариф», прийнятим у 2009 році, – і сприятливі економічні умови для інвестицій у відновлювану енергетику.
Водночас є і багато проблем, які стоять на шляху розвитку альтернативної енергетики в Україні. Серед них складні дозвільні процедури та низький потенціал енергомережі до приєднання нових енергогенеруючих потужностей.
За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в нашій країні частка відновлюваних джерел енергії склала у 2010 р. лише 0,13%. Загальна потужність сонячних електростанцій становить близько 88 МВт, а вітрових електростанцій – близько 114 МВт. Прогнозують, що у 2012 році частка відновлюваних джерел енергії буде на рівні близько 0,5% від загального виробництва.
За матеріалами з мережі Інтернет