Електро-Захід Електро Захід Русский Polska English
e-mail Друк PDF

Плануючи відпочинок на сонячному узбережжі, перебуваючи на дачі, в селі чи залишаючись улітку в місті, пам’ятайте про невидимого ворога – спеку

Температурні показники з олімпійськими темпами б’ють рекорди. Перепади тиску і значне підвищення температури повітря при високій вологості можуть негативно впливати на стан здоров’я і самопочуття. Особливо це стосується дітей, людей старшого віку і тих, що страждають на захворювання серцево-судинної, дихальної системи та інші хронічні захворювання. Пам’ятайте про небезпеку теплового і сонячного удару!

Як уникнути теплового та сонячного удару

Тепловий удар - патологічний стан, який виникає раптово і зумовлений розладами терморегуляції організму внаслідок тривалої дії на нього високої температури повітря або інфрачервоного (теплового) випромінювання

Причини теплового удару

Внаслідок перегріву тіла і порушення потовиділення, утруднення його випаровування виникає тепловий удар. Сприяє цьому висока температура і вологість повітря, фізична робота в шкіряному, прогумованому або синтетичному одязі, перевтома, нестача води і, як наслідок, обезводнення організму, надмірна їжа, тривалі походи в жарку погоду. Тепловий удар може виникнути внаслідок перебування людини довгий час у приміщенні з високою температурою і вологістю, під дією прямого сонячного проміння, при інтенсивній фізичній праці у приміщеннях із поганою вентиляцією та ін.

Тепловий удар може бути 3 ступенів важкості. Ознаки теплового удару

головний біль і запаморочення, втома, слабість, шум у вухах, почервоніння шкіри, прискорене дихання, нудота, іноді блювання. Температура тіла може підвищуватися до 40-41С. У важких випадках виникають судоми, галюцинації, втрата свідомості. Якщо вчасно не надати допомогу, смерть потерпілого настає внаслідок порушення дихання і кровообігу.

Сонячний удар є різновидом теплового. Він виникає, коли людина довго знаходиться під прямим сонячним промінням. Ознаки сонячного удару – почервоніле обличчя, сильний головний біль, запаморочення. Потім темніє в очах, з’являється нудота, в деяких випадках – блювота. Іноді виникають кровотечі з носу і розлади зору. Якщо не надати допомогу, в людини частішає дихання та пульс, порушується діяльність серця, потерпілий непритомніє. Сонячний удар часто супроводжується опіками шкіри.

Щоб уникнути теплового і сонячного удару, потрібно дотримуватись нескладних правил:

· не перегріватись, уникати тривалої дії прямих сонячних променів на відкриту голову чи тіло;

· прикривати голову світлим головним убором, по можливості носити світлий одяг із натуральних тканин;

· більше пити, краще чистої води, а не газованих або спиртних напоїв;

· відпочивальникам обмежити загоряння, особливо у перші дні та в обідню пору, чергувати купання з відпочинком на березі, не засинати на сонці;

· не здійснювати довготривалих екскурсій у жарку частину дня;

· не переїдати і не вживати спиртних напоїв.

Допомога при тепловому та сонячному ударі

Свіже повітря Постраждалого необхідно негайно покласти в тінь, на свіже повітря або у прохолодне, добре вентильоване приміщення, розстебнути комір його одягу, а краще роздягнути до поясу, укласти на спину з підведеною головою. На голову покласти холодний компрес, тіло обгорнути мокрим простирадлом або обприскувати холодною водою.

Прохолодне пиття Необхідно дати постраждалому багато прохолодного пиття. Якщо людина не втратила свідомість, їй треба випити міцного холодного чаю, підсоленої холодної води (чайна ложка солі на 1 л води).

Лікарські засоби Допомагає настоянка звичайної валеріани: 20 крапель на 1/3 склянки води. При розладі дихання легко змочену нашатирним спиртом ватку кілька разів обережно піднести до носа потерпілого.

Перша медична допомога В екстрених випадках, коли людина знепритомніла, її дихання зупинилося, а пульс не простежується, то слід негайно, не чекаючи медиків, зробити штучне дихання і закритий масаж серця.

Пам’ятайте, що тепловий удар отримати ще легше, ніж сонячний. Щоб уникнути теплових ударів, необхідно створити нормальні умови побуту та праці: носити відповідний одяг; дотримуватися режиму праці, відпочинку, харчування; забезпечити достатню кількість пиття; підтримувати нормальну температуру та рівень вологості у приміщеннях, здійснювати періодичне їх провітрювання. Не чекайте, коли спека і сонце вдарять по вашому здоров’ю.

За матеріалами з мережі Інтернет

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

You are here: Новини Спека - невидимий ворог